Waloryzacja przyrodniczo-użytkowa zbiorowisk łąkowych z udziałem Arrhenatherum elatius i Bromus inermis ukształtowanych w wyniku zaniechania użytkowania na terenie rezerwatu „Skarpa Ursynowska”
No Thumbnail Available
Date
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
Abstract
Description
Postępujące niekorzystne zmiany w składzie gatun-kowym runi łąkowej w siedliskach pobagiennych, zwłaszczana terenach objętych ochroną prawną, wskazują na koniecznośćpoznania mechanizmów kształtowania się jej struktury i walo-rów. Celem pracy było określenie struktury runi zbiorowisk łąko-wych o zróżnicowanym udziale Arrhenatherum elatius i Bromusinermis ukształtowanych w wyniku zaniechania użytkowania,w aspekcie zachowania ich walorów przyrodniczych i możliwo-ści wykorzystania biomasy. Badania przeprowadzono w latach2013–2015 na łąkach pobagiennych w rezerwacie krajobrazowym„Skarpa Ursynowska” w Warszawie. Określono: stan zbiorowiskłąkowych z 30–60% udziałem A. elatius i z 30–80% udziałemB. inermis, skład gatunkowy, LAI na poziomie 10 i 50 cm, waloryprzyrodnicze (liczba gatunków w zbiorowisku, wskaźnik różno-rodności Shannona-Wienera, klasa waloryzacyjna), wartość pro-dukcyjną (plon, LWU, wartość opałowa A. elatius i B. inermis).Stwierdzono, że analizowane zbiorowiska odznaczają się mały-mi walorami przyrodniczymi oraz wysokimi plonami mierneji dobrej wartości użytkowej. Duży udział, 60% A. elatius i 80%B. inermis, powoduje równomierne rozmieszczenie powierzchniliści w runi i mniejszą wartość wskaźnika różnorodności gatun-kowej. Taka struktura runi wskazuje, że bez podjęcia użytko-wania nie można zapewnić realizacji celów ochrony rezerwatu.Koszenie i usuwanie biomasy oraz wprowadzanie gatunków cha-rakterystycznych dla zbiorowisk łąkowych powinno przyczynićsię do poprawy funkcji krajobrazowej i estetycznej rezerwatu.
Keywords
nieużytkowane łąki pobagienne, rezerwat przy- rody „Skarpa Ursynowska”, zbiorowiska Arrhenatherum elatius i Bromus inermis, walory przyrodnicze, wartość użytkowa