Browse
Collections in this Community
- Seria wydawnicza „Raporty PIB” (późn. "Studia i Raporty IUNG-PIB") zawiera opracowania wykonywane w ramach programu wieloletniego pn. „Kształtowanie środowiska rolniczego Polski oraz zrównoważony rozwój produkcji rolniczej”, realizowanego przez IUNG-PIB. W Zeszycie 1 omówione zostały teoretyczne i praktyczne aspekty agrochemicznej obsługi rolnictwa.
- Zeszyt "Zasady wprowadzania nawozów do obrotu" poświęcony jest zagadnieniom prawnym związanym z wprowadzaniem nawozów do obrotu. Omówione zostały przepisy prawne krajowe i wymagania UE w zakresie wprowadzania na rynek nowych nawozów. Przedstawiono procedurę kwalifikacji nawozów do produkcji ekologicznej. Opracowanie powstało we współpracy z Instytutem Nawozów Sztucznych w Puławach. Część prac wykonano w ramach zadania 1.8. w programie wieloletnim, realizowanym w IUNG-PIB pn. „Kształtowanie środowiska rolniczego Polski oraz zrównoważony rozwój produkcji rolniczej”.
- W Zeszycie 3 serii wydawniczej „Raporty PIB” opublikowano rozszerzone wersje referatów poświęconych problemom regionalnego zróżnicowania rolnictwa w Polsce. Opracowanie powstało w ramach programu wieloletniego IUNG-PIB, w zadaniu 2.1 pn. „Analiza i ocena regionalnego zróżnicowania produkcji roślinnej w Polsce oraz prognozowanie zmian”. Publikacja zawiera ocenę dotychczasowych badań nad regionalnym zróżnicowaniem rolnictwa w Polsce, wyznacza perspektywiczne problemy badawcze oraz wskazuje możliwości wykorzystania różnych metod analizy i źródeł informacji.
- Zeszyt 4 serii "Studia i Raporty IUNG-PIB" zawiera referaty wygłoszone na warsztatach naukowych nt. „Wskaźników oceniających zmiany w środowisku, powodowane wdrażaniem Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich” zorganizowanych w ramach zadania 1.9 wieloletniego programu badawczego IUNG-PIB pt. „Monitoring skutków środowiskowych Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opracowanie porusza tematy związane z identyfikacją źródeł informacji o stanie środowiska na obszarach wiejskich oraz ich przydatnością do oceny oddziaływania rolnictwa na jego jakość. Wskazuje na konieczność stworzenia w Polsce trwałego systemu zbierania danych do wskaźników rolnośrodowiskowych na poziomie kraju i regionu oraz sposobu administrowania tymi danymi.
- W niniejszym zeszycie omówiono dotychczasowe działania związane z opracowaniem wskaźników rolnośrodowiskowych do oceny zrównoważonego gospodarowania w rolnictwie, wykonane w ramach zadania 1.2, w wieloletnim programie IUNG-PIB. Zweryfikowano przydatność tych wskaźników i ich znaczenie w procesie monitorowania stanu równowagi rolnictwa.
- W Zeszycie 6 przedstawiono rozszerzoną wersję referatów wygłoszonych w czasie warsztatów poświęconych problematyce rolnictwa ekologicznego realizowanych w zadaniu nr 2.3, pt. „Doskonalenie zasad organizacji gospodarstw oraz agrotechniki w rolnictwie ekologicznym”, w ramach programu wieloletniego IUNG-PIB. W publikacji wskazano na ogólne trendy i bariery rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce i Europie. Omówiono zagadnienia dotyczące żyzności gleby i gospodarki nawozowej, uprawy warzyw oraz jakości ziemiopłodów w tym systemie rolnictwa.
- W Zeszycie 7 przedstawiono, w formie opracowania, referaty wygłoszone w dniach 12-13.06.2007 r. w IUNG-PIB na konferencji naukowej nt. „Współczesne uwarunkowania organizacji produkcji w gospodarstwach rolniczych”. Podjęto próbę oceny kondycji i perspektyw rozwoju różnych grup gospodarstw rolniczych w Polsce. Wskazano na konieczność adaptacji rolnictwa do prognozowanych zmian klimatycznych oraz możliwości pozyskiwania dochodów z alternatywnych kierunków działalności.
- Zamieszczone w Zeszycie 8 artykuły są rozszerzoną wersją wystąpień uczestników warsztatów zorganizowanych w ramach zadania 2.4 pt. „Opracowanie i wdrażanie bezpiecznych dla środowiska metod uprawy roli, nawożenia i regulacji zachwaszczenia” realizowanego przez Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli IUNG-PIB we Wrocławiu. Tematem spotkania była problematyka uprawy roli, nawożenia i regulacji zachwaszczenia.
- W publikacji "Wybrane elementy technologii produkcji roślinnej" zawarte zostały opracowania tematycznie związane z technologiami produkcji roślin pastewnych i zbożowych, powstałe w ramach realizacji zadania nr 2.5 "Opracowanie i wdrażanie efektywnych ekonomicznie i bezpiecznych dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt technologii pozyskiwania surowców roślinnych o pożądanych parametrach jakościowych”
- W Zeszycie 10 serii „Studia i Raporty IUNG-PIB” przedstawiono w formie rozszerzonych opracowań referaty wygłoszone w dniach 12-13.12.2007 r. w IUNG-PIB w Puławach na seminarium nt. „Planowanie i realizacja przemian strukturalnych na obszarach wiejskich z uwzględnieniem problemu erozji gleb”. Część prac wykonano w ramach programu wieloletniego IUNG-PIB, w zadaniu 1.4 pt. „Analiza zmian w gospodarowaniu ziemią oraz ocena przekształceń strukturalnych na obszarach wiejskich”. Publikacja porusza zagadnienia związane z erozją gleb, zadrzewieniami śródpolnymi, prawną ochroną gleb.